Pogoda jutro Pogoda Poznań
2714
Prezydent wart Poznania – Cyryl Ratajski (1875-1942)
WYSTAWA
trwa od Środa, 2019.08.07 do Poniedziałek, 2019.09.30
Bilety: 4 zł / 2 zł. W soboty wstęp wolny
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

"...cokolwiek działo się w mieście – tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa." Celem wystawy jest ukazanie roli jaką w rozwoju Poznania odegrał Cyryl Ratajski, przypomnienie wydarzeń takich jak Powszechna Wystawa Krajowa, ukazanie prezydenta jako mecenasa kultury oraz zwrócenie uwagi na działalność Ratajskiego w pierwszych dniach września 1939 r.

Wystawa prezentuje sylwetkę prezydenta Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta. Prezentowana jest w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza - w kamienicy, która od 1920 r. należała do Cyryla Ratajskiego i która jest też świadectwem ofiarności włodarza Poznania na rzecz miasta: prezydent ufundował w 1927 r. statuetkę przedstawiającą Jana Baptystę Quadro, wcześniejszego właściciela budynku, która umieszczona została w narożniku kamienicy.

Cyryl Ratajski marzył o przekształceniu Poznania z byłego miasta garnizonowego w ośrodek europejskiego formatu, w drugą stolicę. W tym celu wspierał wiele instytucji kultury, jak nowo powstały Uniwersytet Poznański czy Biblioteka Raczyńskich, inicjował ich powstanie, a także dążył do upiększenia terenów miejskich. Obejmując urząd prezydenta w dniu 26 kwietnia 1922 r. Ratajski powiedział: "Przywiodła mnie na to miejsce miłość miasta, w którym się wychowałem. (…) Obejmując urząd prezydenta pragnę oddać życie moje miastu w zupełności. Nie mam innych ambicji ponad tę jedną, aby pozostawić dobrą u potomnych pamięć. Jedno wiem tylko: gdy pierwszy prezydent miasta był z konieczności jego żywicielem, drugi musi być jego budowniczym."

Wystawa ma charakter przekrojowy i kładzie nacisk na wybrane fragmenty biografii prezydenta, rolę Ratajskiego jako jednego z współtwórców Targów Poznańskich, organizację Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r., działalność Cyryla Ratajskiego w pierwszych dniach wojny oraz jako pierwszego Delegata Rządu na Kraj.

Na wystawie zaprezentowano m.in. pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie, przemówienia Cyryla Ratajskiego oraz pamiątki (przewodniki, pocztówki, ulotki, medale i in.) towarzyszące Powszechnej Wystawie Krajowej. Wystawę wzbogacają eksponaty wypożyczone m.in z: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Biblioteki Uniwersyteckiej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA, ze zbiorów dr. Andrzeja Zarzyckiego oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa czynna do 30 września 2019 r.

• zobacz więcej informacji o Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail